Budowa hybrydowego magazynu energii na farmie wiatrowej należącej do spółki Energa Wytwarzanie weszła w ostatnią fazę. Na miejsce dotarły pierwsze kontenery z bateriami stanowiącymi finalne wyposażenie magazynu, który stanie się największym tego typu obiektem w Polsce.

Hybrydowy magazyn energii, który jeszcze w tym roku zostanie oddany do eksploatacji na farmie wiatrowej Bystra o mocy 24 MW,  to efekt polsko-japońskiego partnerstwa spółek grupy Energa, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO oraz Hitachi.

Magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

W ubiegłym miesiącu zakończyła się budowa hali, w której zainstalowane zostaną baterie, a obecnie rozpoczął się kluczowy etap – montaż zestawów baterii w hali magazynowej.

Jak informuje Anna Dutkowska, która odpowiada za nadzór nad projektem w spółce Energa Wytwarzanie, gotowa hala magazynowa ma powierzchnię 1200 m2, a pod koniec ubiegłego miesiąca dotarły do niej pierwsze wyprodukowane w Japonii zespoły baterii litowo-jonowych.

Źródło: portal gramwzielone.pl