Paliwowy koncern OMV oraz czołowy dostawca energii w Austrii, firma Verbund, postawią największa farmę fotowoltaiczną w tym kraju. W planach obu firm jest wspólna produkcja wodoru pozyskiwanego z energii elektrycznej wytwarzanej przez źródła odnawialne.

Austriackie koncerny OMV i Verbund poinformowały, że postawią farmę fotowoltaiczną o mocy 16 MW, która powstanie na terenie 200 tys. m2 należącym do OMV i która będzie się składać z około 60 tys. modułów PV.

Obie firmy mają wydać na tę inwestycję po około 5-6 mln euro. 

Szacowana roczna produkcja energii to 18 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu generowanemu przez około 5,5 tys. austriackich gospodarstw domowych.

Uruchomienie generacji ma nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku, a energię wytwarzaną na największej farmie fotowoltaicznej w Austrii OMV i mogą wykorzystać do produkcji „zielonego” wodoru, który OMV zastosuje m.in. w swoich procesach chemicznych.

Verbund, największy austriacki dostawca energii elektrycznej, która pochodzi niemal wyłącznie z OZE, ma już pracować nad innym projektem zakłądajacym produkcję wodoru z energii odnawialnej, realizowanym we współpracy z Siemensem i producentem stali Voestalpine.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt o nazwie H2FUTURE ma skutkować budową w mieście Linz instalacji „power-to-gas” o mocy 6 MW. Cel to osiągnięcie sprawności przetwarzania energii elekrycznej w wodór na poziomie 80 proc.

Wcześniej, w 2017 roku, OMV przejął 40 procent udziałów w firmie Smatrics pracującej nad rozwiązaniami dla elektromobilności, w której również 40 procent ma Verbund, a pozostałe 20 proc. należy do Siemensa.

Źródło: portal gramwzielone.pl