Działająca w autonomicznym układzie instalacja fotowoltaiczna typu off-grid zasila obiekty znajdującego się w Karkonoszach schroniska PTTK „Pod Łabskim Szczytem”.

„Pod Łabskim Szczytem” to schronisko górskie znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najbliższe miasto to Szklarska Poręba. Schronisko znajduje się na hali pod Łabskim Szczytem, na krawędzi Łabskiego Kotła, na wysokości 1168 m n.p.m. 

Schronisko i budynki towarzyszące nie mają połączenia z siecią publiczną, został zatem zaprojektowany autonomiczny system fotowoltaiczny typu off-grid, który składa się z falowników wyspowych tworzących układ 3-fazowy oraz baterii, co pozwala na pracę bez dostępu do sieci publicznej, zapewniając pełne pokrycie potrzeb schroniska nawet w okresach wzmożonego ruchu turystycznego. 

Do tej pory zasilanie ze względu na brak dostępu do sieci publicznej było zapewniane przez agregaty prądotwórcze, co było uciążliwe ze względu na hałas, a także bardzo kosztowne z powodu zużywania dużych ilości paliwa, jego transportu. Dodatkową wadą była emisja zanieczyszczeń, szczególnie w takim miejscu.

Wykorzystanie agregatu determinowało również możliwości zapewnienia zasilania na potrzeby ekologicznej oczyszczalni ścieków, ogrzewania budynku oraz zapewnienia ciepłej wody użytkowej, co nie było komfortowe, gdyż urządzenia odpowiedzialne za sterowanie piecem oraz obiegami grzewczymi były uruchamiane jedynie podczas pracy agregatu.

Zastosowany system fotowoltaiczny oraz magazyn energii pozwoliły ograniczyć wykorzystanie agregatu jedynie do zastosowań awaryjnych.

W projekcie wykorzystano moduły fotowoltaiczne PERC Half Cut z 20-letnią gwarancją produktową, o mocy łącznej 15,17 kWp.

Zastosowano ponadto akumulatory o pojemności 20 kWh ulokowane w dedykowanych szafach. Każdy z akumulatorów o napięciu nominalnym 51,2 V pozwala na pobór mocy 10 kW, a przez krótki czas – do 30 sekund – nawet o mocy dwukrotnie większej, pozwalając zasilić urządzenia o większym prądzie rozruchowym. 

Koniecznym warunkiem było zastosowanie baterii akumulatorów w technologii, która umożliwia pracę przy niskich temperaturach, sięgających nawet do -10 st. C, gdyż pomieszczenia, w których zostały zamontowane baterie, są nieogrzewane.

Zastosowane akumulatory litowo-jonowe to jedna z najbezpieczniejszych technologii, z wysoką sprawnością ok. 97 proc. Liczba cykli ładowania wynosi co najmniej 6 tysięcy, co oznacza żywotność nawet powyżej 20 lat. Urządzenia dają możliwość połączenia równoległego do 8 zestawów, czyli do pojemności 80 kWh. Waga samych akumulatorów to blisko 400 kg. 

Z uwagi na znaczną wysokość i panujące warunki atmosferyczne, przewidziany system mocowania jest specjalnie zaprojektowany i wykonany, aby wytrzymać podmuchy wiatru powyżej 150 km/h.

Roczna produkcja energii ze słońca pozwoli ograniczyć zużycie paliwa do zasilania agregatu o ok. 10 tys. litrów oleju napędowego, co pozwoli zaoszczędzić na samym paliwie ok. 50 tys. zł rocznie, a także wygeneruje dodatkowe oszczędności na kosztach podgrzewania CWU i transportu takiej ilości paliwa do schroniska, zwłaszcza zimą.

To powinno się przełożyć na zwrot poniesionych kosztów instalacji w ciągu kilku pierwszych lat, zapewnić wyższy standard świadczonych usług, a przede wszystkim przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Oprócz schroniska górskiego PTTK pod Łabskim Szczytem SOLSUM zrealizowało także autonomiczne systemy zasilania w oparciu o fotowoltaikę dla schronisk górskich m.in. na Hali Ornak w Tatrach Wysokich, Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim, a także dla innych obiektów, jak oczyszczalnie ścieków, stacje przekaźnikowe, ujęcia wody, stacje zdalnego dozoru, zasilanie łodzi i statków oraz budynków mieszkalnych. 

W ostatnich latach wykonaliśmy również autonomiczne systemy na Wyspach Zielonego Przylądka (Cape Verde) oraz Fiji (wyspy Yasawa), które oprócz dostarczania energii na bieżące potrzeby zasilają również systemy uzdatniania wody morskiej.   

Źródło: portal gramwzielone.pl