Bawaria to jeden z najbardziej „solarnych” regionów Europy. Teraz prosumenci w południowym niemieckim landzie zyskają zachętę do instalacji magazynów energii, dzięki którym zgromadzą nadwyżki produkowanej energii. To zwiększy korzyści z autokonsumpcji, ale także ograniczy konieczność rozbudowy sieci energetycznej.

Władze Bawarii ogłosiły program dopłat do magazynów energii. Dopłatą zostanie objęta inwestycja w urządzenie pozwalające na zgromadzenie co najmniej 3 kWh energii elektrycznej. W takim przypadku dopłata wyniesie 500 euro, a każda dodatkowa pojemność 1 kWh umożliwi zwiększenie dopłaty o 100 euro.

Maksymalnie do inwestycji w magazyn energii będzie można otrzymać dopłatę w wysokości nawet do 3,2 tys. euro.

Dodatkowy warunek to wykorzystanie takiego urządzenia w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW-Solar w komentarzu do bawarskiego programu dopłat do magazynów energii podkreśla, że takie inwestycje ograniczają konieczność modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznej, którą w najbliższych latach coraz bardziej powinna obciążać dodatkowo popularyzacja samochodów elektrycznych.

W ostatnich latach niemieccy prosumenci mogli korzystać z programu dopłat do magazynów energii prowadzonego na poziomie federalnym.

Niemiecki rząd zaczął wspierać inwestycje w domowe magazyny energii już w roku 2013, kiedy uruchomiono ogólnokrajowy program dopłat mający zakończyć się pierwotnie w roku 2016. Obowiązywanie programu jednak wydłużono do końca
2018 r.

Jednocześnie systematycznie zmniejszano wysokość dopłat – z 25 proc. kosztów kwalifikowanych w 2016 r. do 10 proc. w drugiej połowie 2018 r.

Przyjęto jednocześnie kryterium kwalifikacji inwestycji do programu w postaci maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej na poziomie 30 kWp. Dodatkowym warunkiem było ograniczenie ilości energii wprowadzanej do sieci dzięki wykorzystaniu magazynu energii do maks. 50 proc. uzysku energii z PV.

Ostatnio lokalny program dopłat to urządzeń gromadzących nadwyżki energii odnawialnej zaaprobował senat Berlina.

Władze stolicy Niemiec zdecydowały, że wysokość dopłaty wyniesie do 300 euro na kWh zainstalowanej pojemności, ale nie będzie mogła przekroczyć w sumie 15 tys. euro. To oznaczałoby wykorzystanie maksymalnych subsydiów dla magazynu energii o pojemności nawet 50 kWh.

Przy tym pojedyncza dopłata może wzrosnąć o dodatkowe 300 euro w przypadku zainwestowania w oprogramowanie optymalizujące wykorzystanie produkowanej i magazynowanej energii.

Z dopłat będą mogły skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe czy firmy, których siedziba znajduje się na terenie Berlina.

Dodatkowy warunek to także jednoczesne wykorzystanie magazynu energii oraz systemu fotowoltaicznego.

W ubiegłym roku, według szacunków BSW-Solar, u naszych zachodnich sąsiadów miało przybyć 40 tys. bateryjnych magazynów energii, podczas gdy w 2017 roku zainstalowano ich 31 tys., a dwa lata wcześniej 20 tys.

Źródło: portal gramwzielone.pl