Fińskie innowacyjne paliwo pozwala ograniczyć aż o 90 procent emisje gazów cieplarnianych, w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym. Do tego potrzebuje jedynie odpadów tłuszczowych.

Paliwo sprzedawane jest pod marką Neste MY Renewable Diesel. Matti Lievonen prezes i dyrektor zarządzający paliwowej fińskiej firmy Neste przyznał, że fiński rynek od dawna i niecierpliwie czekał na to ekologiczne paliwo.

– Chcemy zaoferować ten najwyższej jakości produkt konsumentom i klientom korporacyjnym, którzy są świadomi wyzwań ekologicznych. To dla nich szansa na korzystanie wyłącznie z paliw wyprodukowanych z surowców odnawialnych. Wprowadzenie tego produktu na rynek jest także jednym ze sposobów, w jaki firma Neste świętuje w 2017 roku stulecie niepodległości Finlandii – cytuje prezesa portal Skandonawsko-Polskiej Izby Handlowej.

Niezwykłość nowego oleju polega nie tylko na jego bardzo niskiej emisji szkodliwych substancji, ale a może przede wszystkim na tym, z czego jest wytwarzany. Produkcja Neste MY opiera się na opatentowanej przez firmę technologii NEXBTL.

Pozwala ona wykorzystywać do produkcji najwyższej jakości oleju napędowego z surowców odnawialnych oraz innych produktów z praktycznie wszystkich odpadów tłuszczowych i oleju roślinnego. Baza surowców do produkcji nowego oleju napędowego firmy Neste została z powodzeniem zwiększona o ponad 10 pozycji. Firma prowadzi dalsze prace rozwojowe nad jej rozszerzeniem.

Sprzedaż Neste MY rozpoczęła się na stacjach benzynowych Neste w całej Finlandii. Z oleju mogą korzystać wszyscy posiadacze samochodów napędzanych silnikami diesla, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w pojeździe. Zdaniem firmy Neste właściwości nowego produktu są lepsze lub takie same jak w przypadku najlepszych tradycyjnych olejów napędowych na świecie, a ich niekorzystny wpływ na środowisko jest mniejszy. Nowe paliwo zapewnia też czystsze spalanie i ograniczenie hałasu.

Firma nie podała jedynie, ile nowy olej kosztuje na stacjach.

Redaktor Iwona Trusewicz
(portal rp.pl)