Naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE poinformowali o osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii polikrystalicznej.

Instytut Fraunhofer ISE poinformował o opracowaniu polikrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego o sprawności 21,9 proc. Rekord stwierdzono na wyprodukowanych w laboratorium próbkach ogniw w rozmiarach 2 cm x 2 cm.

Taka sprawność jest jednak nadal niższa od rekordowych sprawności osiąganych na ogniwach typu monokrystalicznego.

Ostatnio amerykański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SunPower poinformował, że wdrożył już do produkcji ogniwa, które – wytworzone na liniach produkcyjnych – osiągają sprawność 25 proc. To wynik na razie nieosiągalny dla tańszej, ale charakteryzującej się mniejszą sprawnością technologii polikrystalicznej.

Różnicę miedzy technologią poli- i mono- chcą zmniejszyć niemieccy naukowcy.

Naszym celem jest rozwinięcie zaawansowanej technologii ogniw polikrystalicznych typu N, która w pełni pokaże swój potencjał. Pytaniem jest, jak daleko możemy dojść zmniejszając różnicę w sprawności w porównaniu z materiałem monokrystalicznym – komentuje dr Jan Benick z Fraunhofer ISE.

W tym celu Fraunhofer ISE chce zastosować autorską architekturę ogniw o nazwie TOPCon, którą wcześniej zastosował na ogniwach monokrystalicznych, osiągając na wykonanych w laboratorium próbkach ogniw typu monokrystalicznego sprawności rzędu 25,3 proc.

Na razie technologia ogniw polikrystalicznych na poziomie komercjalizacji i seryjnej produkcji jest bliska sprawności około 20 proc. W ubiegłym roku chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Trina Solar poinformował o osiągnięciu sprawności ogniw polikrystalicznych na poziomie 20,16 proc., zapewniając, że ten wynik osiągnięto na ogniwach wykonanych w seryjnej produkcji.