Katedra św. Patryka to największa neogotycka świątynia w Ameryce Północnej. Położona jest w sercu dzielnicy Midtown, naprzeciw Centrum Rockefellera. Jest siedzibą biskupa Nowego Jorku.

Zbudowana z białego marmuru perełka architektoniczna mieści około 2000 miejsc siedzących. Wysokość wież wynosi około 100 metrów. Teraz katedra, której budowę zakończono w 1878 roku przechodzi gruntowną renowację.

Na renowację przeznaczono 177 mln dolarów. Jednym z elementów gruntownego remontu jest wyposażenie tego dziewiętnastowiecznego budynku w system ogrzewania i chłodzenia. Katedra zostanie wyposażona w gruntową pompę ciepła, która będzie regulować temperaturę, zwiększy efektywność energetyczną ogrzewania obiektu i przyczyni się do redukcji emisji CO2.

Plany modernizacji systemu grzewczego zostały ogłoszone w ubiegłym tygodniu. Na system będzie składało się 10 odwiertów na głębokość 2200 stóp czyli na około 670 metrów. Będą one wiercone wzdłuż północnej i południowej krawędzi katedry. Inwestycją tą będzie się zajmowało kilka firm wspólnie. Inwestycja obejmuje montaż pompy ciepła wraz z systemem studni i wymienników ciepła, stacji oczyszczania powietrza i klimakonwektorów do rozprowadzania ciepła na powierzchnię  7 060 m2.  Pompa ciepła będzie mogła pracować zarówno w trybie grzania jak i w trybie chłodzenia. Niektóre pomieszczenia będą mogły być grzane, a w tym samym czasie inne będą mogły być chłodzone.

W pełni aktywny system będzie mógł wyprodukować 2,9 mln brytyjskich jednostek chłodu na godzinę, czyli około 3,06 GJ i 3,2 mln brytyjskich jednostek cieplnych na godzinę czyli 3,38 GJ.

Cała inwestycja zostanie przeprowadzona z zachowaniem historycznego charakteru kościoła.

Jak opowiada Richard A. Sileo, starszy inżynier Landmark Group (jednego z wykonawców) na początku brano pod uwagę system oparty na konwencjonalnych źródłach ciepła, ale jak twierdzi – taki system stanowiłby zbyt wielkie wyzwanie.

„Przeprowadziliśmy studium wykonalności na podstawie którego stwierdzono, że system oparty o gruntową pompę ciepła pozwoli zrealizować wszystkie założone przez nas cele” – zrelacjonował w oświadczeniu.

Dla katedry Św. Patryka gruntowa pompa ciepła nie jest tylko najczystszym źródłem energii, ale również najbardziej opłacalnym sposobem zasilania budynku w perspektywie długoterminowej i najbardziej przyjaznym dla środowiska.

(portal globenergia.pl)