WFOŚiGW w Szczecinie podpisał kolejną umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Tym razem chodzi o projekt, który przewiduje również wykorzystanie magazynu energii.

Chodzi o dofinansowanie do budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 kW, która powstanie w miejscowości Bobrowniki, w zachodniopomorskiej gminie Chociwel. Koszt inwestycji, którą zrealizuje spółka Dobra Sp. z o.o., to ponad 4 mln zł, a dofinansowanie z RPO dla woj. zachodniopomorskiego wynosi prawie 2,5 mln zł.

Elektrownia fotowoltaiczna będzie się składać z 926 paneli PV i 5 inwerterów o mocy 50 kW każdy. Dodatkowo inwestycja przewiduje instalację magazynu energii elektrycznej o łącznej pojemności 500 kWh.

Instalacja fotowoltaiczna ma produkować rocznie 220 MWh energii, która będzie wykorzystywana na potrzeby własne spółki. Przewidywany efekt ekologiczny to uniknięcie emisji do atmosfery dwutlenku węgla na poziomie 179 ton w skali roku.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie odpowiada za zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym dla woj. zachodniopomorskiego, w zakresie działań związanych z energetyką i ochroną środowiska.

Szczeciński Fundusz nadal podpisuje umowy na unijne dotacje przyznane na podstawie poprzedniego konkursu przeprowadzonego w ramach działania 2.10 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł”. Dofinansowanie w tym przypadku obejmie w sumie 48 beneficjentów, którzy dzięki środkom unijnym zrealizują głównie projekty dachowych i naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

(portal gramwzielone.pl)