DONG Energy, największy duński koncern energetyczny wygrał kontrakt na budowę projektu Hornsea 2 niedaleko wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Farma będzie generowała 1,386 GW mocy, co uczyni ją największą morską farmą wiatrową świata.

Duńska firma DONG ogłosiła, że zamierza zbudować na Morzu Północnym największą offshorową farmę wiatrową na świecie. Farma Hornsea 2 będzie generować moc 1,386 GW. 300 turbin o wysokości co najmniej 190 ma zająć powierzchnię niecałych 800 km kw. w odległości 89 km od wybrzeży hrabstwa Yorkshire. DONG chwali się, że w przetargu zagwarantowano dostarczanie energii w cenie 57,50 funtów/MWh, czyli ok. 279 zł/MWh. Energia ma być dostarczana do ponad 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Elektrownia rozpocznie dostarczanie energii w 2022 r.

Brytyjskie elektrownie jądrowe – poza jedną – produkujące jedną piątą elektryczności dla kraju, mają zostać zamknięte do 2030 r. w miarę dobiegania do końca ich okresu eksploatacji. Rząd planuje ponadto zlikwidowanie do 2025 r. elektrowni węglowych w ramach działań mających spełnić normy ochrony klimatu. Rząd w Londynie ogłosił, że następny etap finansowania wykorzystania odnawialnych źródeł energii skupi się na farmach wiatrowych offshore, a do końca dekady może powstać dodatkowa moc 10 GW. Wykorzystanie energii wiatru na lądzie i na morzu dało w 2015 r. ok. 11 proc. elektryczności wyprodukowanej w Wielkiej Brytanii. Koncern DONG już wcześniej rozpoczął prace nad niewiele mniejszym projektem Hornsea 1 o mocy 1,2 GW, którego funkcjonowanie zaplanowane jest na 2020 r. W planach jest także realizacja farmy Hornsea 3. Wszystkie trzy farmy, w razie ich zbudowania, będą mogły produkować łącznie 4 GW elektryczności.

Źródło: portal rp.pl