Mikrosieć i technologia bezprzewodowa ABB umożliwiają zasilanie energią słoneczną miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na swoje położenie i ukształtowanie, wyspa Robben w RPA przez wieki była miejscem odosobnienia. To tam 18 lat swojego życia spędził Nelson Mandela, przywódca ruchu przeciw apartheidowi. Robbeneiland, na której wciąż znajduje się więzienie, pełniące obecnie rolę muzeum, staje się dziś przykładem, jak można wykorzystać czystą energię.

Wyspa stanowi dom dla 100 przewodników oraz pracowników muzeum. Codziennie odwiedza ją nawet 2 tys. turystów. Aby zapewnić niezawodne i ekologiczne zasilanie na tym terenie, południowoafrykański Departament Turystyki zainstalował mikrosieć wykorzystującą energią słoneczną i opartą na zaawansowanych technologiach ABB.

Mikrosieć pozwoli ograniczyć stosowanie paliwożernych i zanieczyszczających powietrze agregatów prądotwórczych z silnikiem diesla. Dotychczas były one jedynym źródłem zasilania na wyspie. ABB, która zainstalowała już ponad 30 mikrosieci, zapewnia, że technologia ta doskonale sprawdza się nie tylko na wyspach, ale i w innych miejscach, gdzie oddalone od cywilizacji skupiska ludzkie potrzebują czystego, zrównoważonego i stabilnego źródła energii – bez konieczności przyłączania do dużej publicznej sieci energetycznej.

Jak informuje ABB, działanie mikrosieci zależy od rozbudowanych rozwiązań cyfrowych, które umożliwiają jej osiągnąć optymalną wydajność. ABB Ability pozwala na monitorowanie i obsługę systemu z Kapsztadu, który od wyspy dzieli 9-kilometrowy pas niespokojnych wód. Zdalna komunikacja powoduje, że nie ma konieczności utrzymywania pracowników obsługi na wyspie. Ma to duże znaczenie ze względu na szybko zmieniające się warunki pogodowe, przez które transport na wyspę i z powrotem bywa niemożliwy.

Ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną wyspy Robben, na której poza więzieniem znajdują się również m.in. port i latarnia, odpowiada zapotrzebowaniu 130 gospodarstw domowych. Przed instalacją mikrosieci wyspa była całkowicie zależna od zasilania pochodzącego z agregatu z silnikiem wysokoprężnym, który spalał co roku ok. 600 tys. litrów paliwa. To wiązało się z ogromnymi kosztami oraz zanieczyszczaniem środowiska. Dzięki temu, że wyspa będzie zasilana energią słoneczną przez co najmniej 9 miesięcy w roku, a agregat będzie wykorzystywany wyłącznie jako zapasowe źródło zasilania, mikrosieć zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 75 proc. i zredukuje koszty paliwa.

Panele fotowoltaiczne znajdują się w południowo-wschodniej części wyspy. Ich łączna powierzchnia równa jest powierzchni boiska do piłki nożnej, a moc szczytowa wynosi 667 kW. Dzięki zastosowaniu odpowiednich akumulatorów, energia elektryczna z fotowoltaiki dostarczana jest przez około siedem godzin dziennie od momentu zachodu słońca.

Dzięki wykorzystaniu sieci bezprzewodowej nie było konieczności budowy dodatkowych instalacji kablowych, co pozwoliło uchronić środowisko naturalne. Wyspa Robben została włączona do programu dziedzictwa naturalnego RPA. Jest miejscem siedlisk ponad 20 tys. pingwinów afrykańskich oraz gazeli południowoafrykańskich, narodowej maskotki RPA. Jest również ostoją ptactwa.

Instalacja na wyspie Robben to przykład na to, że mikrosieci znajdują szerokie zastosowanie w różnych stronach świata i w różnych warunkach. Wydaje się, że w Polsce impulsem do szerszego zastosowania technologii związanych z mikrosieciami będzie między innymi inicjatywa tworzenia klastrów energii, które mają być naszą odpowiedzią na zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego – ocenia Rafał Płatek z ABB.

Źródło: portal gramwzielone.pl