Firma Google podjęła się inicjatywy, która ma podnieść świadomość odnośnie zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska oraz zapobiegania im. Internetowy gigant utworzył sojusz  firmą Aclima, zajmującą się technologicznymi rozwiązaniami na rzecz środowiska naturalnego. W pierwszym kroku, Google mierzy poziomy zanieczyszczenia powietrza w stanie Kalifornia i zamierza umieścić je na mapach w swoich programie Google Earth.

W wyniku łączonych działań Google oraz Aclima, firmy zbiorą dane na temat jakości powietrza w regionie San Francisco, Los Angeles oraz Doliny Kalifornijskiej. W celu zebrania informacji na szczegółowym i lokalnym poziomie, samochody Google Street view przemierzyły 160 tysięcy kilometrów jadąc przez 4 tysiące godzin.

Dyrektorka programu Google Earth Outreach, Karin Tucen Bettman, prezentując pomysł na konferencji prasowej podkreśliła przydatność nowego programu dla dalszych działań na rzecz środowiska naturalnego – Naukowcy oraz specjaliści zajmujący się jakością powietrza mogą wykorzystać uzyskane przez nas informację we współpracy z regulatorami, organizacjami pozarządowymi oraz rządem w celu opracowania efektywnych rozwiązań dla polepszenia jakości powietrza. Dyrektor również zauważa, że dane odnośnie jakości powietrza będą uzyskiwane według ich godzinowych wzorców – Zebrane przez nas dane przedstawiają wzorce zanieczyszczenia powietrza w odniesieniu do godzin szczytu, najbardziej obleganych oraz tych lokalnych dróg oraz czynników pogodowych.

Póki co, firma Google zarejestrowała ponad miliard danych, jedynie z obszaru stanu Kalifornia, jednak zapewnia, że to dopiero początek. Po wypowiedziach przedstawicieli firmy, możemy przypuszczać, że z czasem będziemy mieli dostęp do podobnych danych przedstawiających zanieczyszczenie powietrza w innych miastach na świecie.

Źródło: portal reo.pl