PKN Orlen ogłosił postępowanie przetargowe na zakup wstępnej koncepcji technicznej, która określi możliwości przygotowania i realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach posiadanej przez Orlen koncesji maksymalna moc inwestycji może wynieść 1200 MW.

Jak podje spółka, koncepcja techniczna będzie obejmowała szeroki zakres prac, w tym budowę infrastruktury technicznej, pomiarowo-badawczej i serwisowej związanej z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym.

– Zainicjowanie projektu w zakresie farm wiatrowych jest zgodne zarówno z naszymi założeniami strategicznymi, jak też planami rozwoju polskiej gospodarki w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych. Liczymy na duże zainteresowanie w ramach postępowania przetargowego ze strony rodzimych kontrahentów – informuje Marcin Wasilewski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

Po otrzymaniu ofert, przeprowadzeniu dialogu technicznego i wyborze oferenta, ma zostać podpisana umowa na opracowanie wstępnej koncepcji budowy morskich elektrowni wiatrowych.

Decydując się na budowę morskich farm wiatrowych, Orlen dołączy do Polenergii, która morskie wiatraki w polskiej części Morza Bałtyckiego na 1,2 GW ma budować z norweskim koncernem paliwowym Statoil, a także Polskiej Grupy Energetycznej, która ostatnio zadeklarowała postawienie na morzu 1 GW do połowy przyszłej dekady, a następnie zwiększenie swojego potencjału w offshore do 2,5 GW
do 2030 r.

Źródło: portal gramwzielone.pl