Globalny lider w produkcji modułów fotowoltaicznych JinkoSolar poinformował o potwierdzeniu przez Chińską Akademię Nauk rekordowej sprawności opracowanego przez siebie monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego.

Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 23,95 proc. osiągnięto na monokrystalicznym ogniwie typu p. Chińczycy nie podali jednak do wiadomości rozmiarów tego ogniwa.

Wcześniejszy rekord na ogniwie w tej technologii rzędu 23,45 proc. JinkoSolar wypracował w ubiegłym roku.

Sprawność oferowanych na rynku przez JinkoSolar monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych na razie zbliża się do 18,6 proc.

JinkoSolar w ubiegłym roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy niemal 10 GW, co zapewniło mu pozycję globalnego lidera na rynku producentów modułów PV.

Chińska firma zatrudnia na całym świecie 12 tys. pracowników. Posiada 8 fabryk, których potencjał produkcyjny sięga 8 GW w przypadku wafli krzemowych, 5 GW w zakresie wytwarzania ogniw oraz 8 GW w produkcji modułów fotowoltaicznych.

Wcześniej w tym roku drugi największy producent modułów fotowoltaicznych Trina Solar informował, że na wykonanym przez tą firmę monokrystalicznym ogniwie fotowoltaicznym typu n o powierzchni 243,18 cm2 w którym wykorzystano technologię IBC (Interdigitated Back Contact), stwierdzono sprawność rzędu 25,04 proc., którą potwierdzono w laboratoriach japońskiego instytutu JET.

Z kolei inny czołowy chiński producent ogniw i modułów PV z Chin – Longi Solar – na początku tego roku zwiększył sprawność na poziomie modułu fotowoltaicznego z ogniwami typu p na poziomie 20,41 proc.

W październiku ubiegłego roku Longi Solar ogłosił, że test przeprowadzony na dostarczonym przez niego monokrystalicznym ogniwie PERC przez niemieckie laboratorium Fraunhofer ISE CalLab potwierdził wydajność konwersji na poziomie 22,71 proc.

Źródło: portal gramwzielone.pl