Brytyjska firma Oxford PV pokazuje jak wykorzystanie perowskitów w tradycyjnych ogniwach krzemowych może zwiększyć sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Barierą w komercjalizacji takiej technologii pozostaje szybka degradacja perowskitów.

Brytyjski spin-off z Uniwersytetu Oksfordzkiego pokonuje kolejne granice w rozwoju technolgii perowskitowej w fotowoltaice. Oxford PV pochwalił się właśnie osiągnięciem rekordowej sprawności tandemowego ogniwa łączącego tradycyjną technologię krystaliczną z warstwą perowskitową.

Wynik potwierdzony w badaniach instytutu Fraunhofer ISE na takim ogniwie w rozmiarach 1 cm2 wynosi 27,3 proc. To – jak podkreśla Oxford PV – wynik o 0,7 pkt proc. lepszy od dotychczasowego rekordu ogniwa krzemowego.

Brytyjczycy od początku swojej działalności skupiają się na połączeniu perowskitów z tradycyjnym ogniwami krzemowymi. Ich cel to zwiększenie sprawności takich tandemowych ogniw do ponad 30 proc.

Obecnie Oxford PV ma być w trakcie przenoszenia swojej technologii z laboratorium do zastosowań przemysłowych. Na razie brytyjska firma produkuje na swoich pilotażowych liniach w Brandenburg an der Havel w Niemczech ogniwa fotowoltaiczne w tradycyjnej wielkości 156×156 mm.

W swoich komunikatach Oxford PV nie informuje jednak na razie o postępach w trwałości warstwy perowskitowej, co pozostaje główną barierą stojącą przez perowskitami w ich wejściu do przemysłu fotowoltaicznego.

Dwa miesiące temu brytyjska firma informowała o pozyskaniu kolejnych inwestorów – w tym funduszu norweskiego koncernu paliwowego Equinor (wcześniej Statoil), którzy przeznaczyli na jej dalszy rozwój 8,02 mln funtów.

W ciągu ostatnich 4 lat Oxford PV pozyskał od inwestorów w sumie 35 mln funtów, a pod koniec ubiegłego roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał jej preferencyjne finansowanie w wysokości 15 mln euro.

Źródło: portal gramwzielone.pl